Seneqal Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab Bassiru Diomaye Fayeyə
Seneqal Respublikasının Prezidenti kimi fəaliyyətə başlamağınız münasibətilə Sizi səmimi-qəlbdən təbrik edir, dost Seneqal xalqının rifahı naminə məsul fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Azərbaycan-Seneqal dostluq əlaqələri xoş ənənələrə malikdir. Ölkələrimizin həm ikitərəfli qaydada, həm də beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığı məmnunluq doğurur.
Müasir dövrdə hələ də davam edən neokolonializm siyasətinin aradan qaldırılması istiqamətində Sizin apardığınız qətiyyətli fəaliyyət təqdirəlayiqdir. Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə təsis olunmuş Bakı Təşəbbüs Qrupuna dəstəyiniz kolonializmə və onun yeni formalarına qarşı mübarizənin aparılması, müstəmləkəçilikdən əziyyət çəkən xalqların haqlarının qorunması və onların təbii hüquqlarının təmin edilməsi naminə səylərinizin bariz təzahürüdür.
İnanıram ki, Azərbaycan ilə Seneqal arasında münasibətlərin xalqlarımızın mənafelərinə uyğun olaraq bundan sonra da dostluq məcrasında inkişafı, çoxtərəfli təsisatlarda səmərəli əməkdaşlığımızın müvəffəqiyyətlə davam etdirilməsi yolunda birgə səylər göstərəcəyik.
Bu xoş fürsətdən istifadə edərək Seneqal Respublikasının milli bayramı
– Müstəqillik Günü münasibətilə də Sizi və xalqınızı öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ürəkdən təbrik edir, ən səmimi arzularımı çatdırıram.

Президенту Республики Сенегал Его превосходительству господину Бассиру Диомайе Файе
Сердечно поздравляю Вас с началом деятельности в качестве Президента Республики Сенегал, желаю успехов в ответственной деятельности на благо дружественного сенегальского народа.
Азербайджано-сенегальские дружественные связи имеют добрые традиции. Плодотворное сотрудничество наших стран как в двустороннем порядке, так и в рамках международных организаций, в частности, ООН и Движения неприсоединения, вызывает удовлетворение.
Ваша решительная деятельность, направленная на устранение все еще продолжающейся в современный период политики неоколониализма, заслуживает одобрения. Ваша поддержка Бакинской инициативной группы, учрежденной в период председательства Азербайджана в Движении неприсоединения, служит наглядным проявлением Ваших усилий во имя борьбы с колониализмом и его новыми формами, защиты прав народов, страдающих от колониализма, и обеспечения их естественных прав.
Верю, что мы будем прилагать совместные усилия на пути дальнейшего развития отношений между Азербайджаном и Сенегалом в русле дружбы в интересах наших народов, успешного продолжения плодотворного сотрудничества в многосторонних институтах.
Пользуясь этой приятной возможностью, от своего имени и от имени народа Азербайджана сердечно поздравляю Вас и Ваш и народ с национальным праздником Республики Сенегал – Днем независимости, передаю самые искренние пожелания.