28 fevral 2024, 22:58
İlk növbədə, sizi XII Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunun açılışı münasibətilə təbrik etmək istərdim. Artıq yaxşı ənənəyə çevrilmiş bu tədbirin keçirilməsi Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verir.
Bu formatda regionlararası forumlar artıq öz səmərəliliyini sübuta yetirib. Hakimiyyət nümayəndələrinin, işgüzar və ekspert dairələrinin Forum çərçivəsində görüşləri keçirilir, konstruktiv və açıq dialoq aparılır. Bu, əlaqələr qurmağa, gələcək birgə fəaliyyət naminə səylərimizi əyani surətdə koordinasiya etməyə, əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərini müzakirə etməyə imkan verir. Forum Azərbaycan Respublikasının regionları ilə Rusiya Federasiyasının subyektləri arasında birbaşa qarşılıqlı faydalı əlaqələrin yaradılması üçün tələbat duyulan platformadır.
Məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim ki, qarşılıqlı hörmət və etimad prinsiplərinə əsaslanan tərəfdaşlığımız çoxşaxəlidir və demək olar ki, bütün sahələri əhatə edir. Bu gün ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticari əməkdaşlıq dinamik şəkildə inkişaf edir, ticarət dövriyyəsi artır, yeni istiqamətlər üzrə işlər davam etdirilir. Forum çərçivəsində nəqliyyat-logistika, sənaye, kənd təsərrüfatı və ekoloji sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin müzakirəsi iki ölkənin regionlararası səviyyədə əlaqələri daha da dərinləşdirmək istəyini əyani şəkildə nümayiş etdirir.
Əlamətdar haldır ki, bugünkü Forum Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin imzalanmasının ikinci ildönümündə keçirilir. İki il bundan əvvəl - 2022-ci ilin fevralında xalqlarımız arasında tarixi dostluq və mehriban qonşuluq ənənələrinə, dərin mədəni və humanitar əlaqələrə əsaslanaraq, dövlətlərarası münasibətlərimizi keyfiyyətcə yeni, müttəfiqlik səviyyəsinə qaldıran bu mühüm sənəd imzalanıb.
Əminəm ki, bu Forum əvvəlkilər kimi, yaradıcı atmosferdə keçiriləcək, ümumi yanaşmaların işlənib hazırlanması üçün əlamətdar hadisə olacaq və dost ölkələrimizin rifahı naminə nəzərdə tutulan bütün məqsədlərə nail olmağa kömək edəcək.

Участникам XII Азербайджано-российского межрегионального форума
Прежде всего хотел бы поздравить вас с открытием XII Азербайджано-российского межрегионального форума. Проведение данного мероприятия, ставшего уже доброй традицией, вносит существенный вклад в развитие двусторонних отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией.
Межрегиональные форумы в таком формате уже доказали свою эффективность. В рамках форума проводятся встречи представителей власти, деловых и экспертных кругов, ведется конструктивный и открытый диалог. Это позволяет наладить контакты, в очном формате скоординировать наши усилия для дальнейшей совместной деятельности, обсудить перспективы расширения кооперации. Форум является востребованной площадкой для установления прямых взаимовыгодных связей между регионами Азербайджанской Республики и субъектами Российской Федерации.
С удовлетворением хотел бы отметить, что наше партнерство, основанное на принципах взаимного уважения и доверия, многогранно и охватывает практически все сферы. Сегодня торгово-экономическое сотрудничество между нашими странами динамично развивается, увеличивается товарооборот, ведется работа по новым направлениям. В рамках форума предусмотрены обсуждения взаимодействия в транспортно-логистической, промышленной, сельскохозяйственной и экологической областях, что наглядно демонстрирует стремление двух стран к еще большему углублению связей на межрегиональном уровне.
Примечательно, что сегодняшний форум проводится во вторую годовщину подписания Декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией. Два года назад, в феврале 2022 года, опираясь на исторические традиции дружбы и добрососедства, глубокие культурные и гуманитарные связи между нашими народами, был подписан этот значимый документ, который вывел наши межгосударственные отношения на качественно новый, союзнический уровень.
Убежден, что этот форум, как и предыдущие, пройдет в созидательной атмосфере, станет знаковым событием для выработки общих подходов и будет способствовать достижению всех намеченных целей на благо наших дружественных стран.