İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri ilə görüşü keçirilib
26 aprel 2024, 17:14
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin aprelin 26-da Berlində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabir ilə görüşü keçirilib.
Sultan Əhməd Əl-Cabir Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyanın salamlarını Prezident İlham Əliyevə çatdırdı.
Dövlətimizin başçısı salamlara görə təşəkkürünü bildirdi, onun da salamlarını BƏƏ Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.
Sultan Əhməd Əl-Cabir BƏƏ-nin COP28-in sədri və ev sahibi olaraq Azərbaycanla yaxından işləməkdən məmnunluğunu bildirərək, COP29 ilə bağlı BƏƏ-nin Azərbaycana dəstəyini əsirgəmədiyini diqqətə çatdırdı, bu istiqamətdə birgə işləməyə və əməkdaşlığa hazır olduqlarını vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanla BƏƏ arasında birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini və COP28-də “üçlük” mexanizminin yaradılmasının vacibliyini qeyd etdi.
Söhbət zamanı Azərbaycanla BƏƏ arasında ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu, ölkəmizin yaşıl enerji sahəsinə BƏƏ tərəfindən yatırılan investisiyalar nəticəsində bərpaolunan enerji ixracı imkanlarının yaranması və bu istiqamətdə potensialın artması məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

В Берлине началась встреча Президента Ильхама Алиева с министром промышленности и передовых технологий Объединенных Арабских Эмиратов
26 апреля 2024, 17:14
26 апреля в Берлине состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с министром промышленности и передовых технологий Объединенных Арабских Эмиратов Султаном Ахмедом аль-Джабером.
Султан Ахмед аль-Джабер передал Президенту Ильхаму Алиеву приветствия Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммеда бен Заида Аль Нахайяна.
Глава нашего государства поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия Президенту ОАЭ.
Выразив удовлетворение тесной работой ОАЭ как председателя и принимающей стороны COP28 с Азербайджаном, Султан Ахмед аль-Джабер подчеркнул, что его страна оказывает всяческую поддержку Азербайджану в связи с COP29, заявил о готовности взаимодействовать и сотрудничать в этом направлении.
Глава нашего государства отметил значение взаимодействия между Азербайджаном и ОАЭ и важность создания механизма «тройки» на COP28.
В ходе беседы были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества между Азербайджаном и ОАЭ, состоялся обмен мнениями о создании возможностей экспорта возобновляемой энергии, полученной в результате вложенных ОАЭ инвестиций в сектор зеленой энергии в нашей стране, и наращивания потенциала в этом направлении.