İlham Əliyev Bakı Olimpiya Stadionu ətrafında inşası davam etdirilən yol-nəqliyyat infrastrukturunun tikintisi ilə tanış olub
24 iyul 2014, 13:35
Prezident İlham Əliyev Bakı Olimpiya Stadionu ətrafında inşası davam etdirilən yol-nəqliyyat infrastrukturunun tikintisi ilə tanış olub.
Nəqliyyat naziri Ziya Məmmədov dövlətimizin başçısına məlumat verdi ki, Həsən Əliyev küçəsi-Ziya Bünyadov prospekti-Olimpiya Stadionu avtomobil yolunun birinci hissəsində tikinti işləri qrafik üzrə davam etdirilir. Layihə çərçivəsində işlərin böyük hissəsi görülüb. Çəkilən yolun ümumi uzunluğu 17 kilometrdir və onun hərəkət hissəsi 4-6 zolaqlı olacaq. Növbəti mərhələdə 3 körpünün inşası nəzərdə tutulur.
Qeyd edildi ki, birinci körpünün uzunluğu 205 metr, ikinci körpünün uzunluğu 162 metr, piyadalar üçün nəzərdə tutulan üçüncü körpünün uzunluğu isə 115 metr olacaq. Bundan başqa, ərazidə uzunluğu 900 metrə yaxın olan piyada keçidi inşa ediləcək, yol üzərində iki tunel tikiləcək.
Dövlət başçısına Həsən Əliyev küçəsi-Ziya Bünyadov prospekti-Olimpiya Stadionu avtomobil yolunun ikinci hissəsində görüləcək işlərlə də bağlı məlumat verildi. Diqqətə çatdırıldı ki, layihə çərçivəsində ümumi uzunluğu 5 kilometrə yaxın olan yol çəkiləcək. Bu yol üzərində bir körpü və iki tunel tikiləcək. Tuneldən keçən yollar Bakı Olimpiya Stadionu ilə Olimpiya şəhərciyini birləşdirəcək.
Sonra Prezident İlham Əliyevə 18 kilometrlik Bilgəh-Novxanı-Şamaxı-M4 birləşməsi avtomobil yolunun yol qovşaqlarının və piyada keçidlərinin tikintisi barədə məlumat verildi.

Ильхам Алиев ознакомился с ходом строительства дорожно-транспортной инфраструктуры вокруг Бакинского Олимпийского стадиона
24 июля 2014, 13:35
Президент Ильхам Алиев ознакомился с ходом строительства дорожно-транспортной инфраструктуры вокруг Бакинского Олимпийского стадиона.
Министр транспорта Зия Мамедов сообщил главе государства, что в первой части автомобильной дороги улица Гасана Алиева – проект Зии Буниятова – Олимпийский стадион строительные работы продолжаются по графику. В рамках проекта проделана значительная часть работ. Общая протяженность строящейся дороги составит 17 километров, а ее проезжая часть будет 4-6-полосной. На очередном этапе предусмотрено строительство 3 мостов.
Было отмечено, что протяженность первого моста составит 205, второго – 162, а предусмотренного для пешеходов третьего моста – 115 метров. Кроме того на территории будет построен пешеходный переход протяженностью около 900 метров, а также два тоннеля.
Глава государства также был проинформирован о предстоящей работе во второй части автомобильной дороги улица Гасана Алиева – проект Зии Буниятова – Олимпийский стадион. Было отмечено, что в рамках проекта планируется строительство дороги общей протяженностью около 5 километров. На этой дороге будут возведены два моста и два тоннеля. Дороги, проходящие через тоннель, соединят Бакинский Олимпийский стадион с Олимпийским городком.
Затем Ильхам Алиев был проинформирован о строительстве дорожных развязок и пешеходных переходов на автомобильной дороге Бильгя-Новханы-Шамаха-стык М4 протяженностью 18 километров.