İlham Əliyev və Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov Ağdamda Pənahəli xanın sarayı və İmarət kompleksində görülən işlərlə tanış olublar
25 aprel 2024, 12:12
Aprelin 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov Ağdamda Pənahəli xanın sarayı və İmarət kompleksində görülən işlərlə tanış olublar.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli görülən işlər barədə dövlət başçılarına məlumat verdi.
Bildirildi ki, Ağdam rayonunda erməni vandalizminə məruz qalan tarixi-memarlıq abidələrindən biri də Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xanın sarayıdır. XVIII əsrə aid bu tarix-memarlıq abidəsi xan nəslinin ilk mülklərindəndir. Kompleksin ərazisinə tarixi abidələr, Pənahəli xanın iqamətgahı, qonaq evi, Mehdiqulu xanın məqbərəsi, Xanoğlan məqbərəsi, İbrahim xanın məqbərəsi, Pənahəli xanın məqbərəsi, Xurşidbanu Natəvanın abidəsi və qəbiristanlıq daxildir. Xan sarayının yaxınlığında yerləşən və Qarabağ xan nəslinin bir çox nümayəndələrinin dəfn edildiyi İmarət qəbiristanlığı erməni vəhşiliyinin canlı şahididir. Ağdam şəhəri işğal olunduqdan sonra İbrahimxəlil xanın türbəsi və Xurşidbanu Natəvanın qəbirüstü abidəsi ermənilər tərəfindən dağıdılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq tapşırığına əsasən, bu kompleksin bərpası işlərinə başlanılıb. Həmçinin 2022-ci il oktyabrın 4-də XIX əsr Azərbaycan romantik şeirinin görkəmli nümayəndəsi, şair, rəssam, xan qızı Xurşidbanu Natəvanın qəbirüstü abidəsinin bərpadan sonra açılışı olub.
İlkin konsepsiyaya əsasən, kompleks Pənahəli xanın sarayı, məqbərələr, kassa, məlumat mərkəzi və Qarabağ atları parkından ibarət olacaq. Pənahəli xanın sarayı bərpa edilərək interaktiv muzey kimi fəaliyyət göstərəcək.

Ильхам Алиев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров ознакомились с работами, проводимыми во дворце Панахали хана и комплексе Имарет в Агдаме
25 апреля 2024, 12:12
25 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров ознакомились с работами, проводимыми во дворце Панахали хана и комплексе Имарет в Агдаме.
Министр культуры Адиль Керимли проинформировал глав государств о проделанной работе.
Было отмечено, что одним из историко-архитектурных памятников в Агдамском районе, подвергшихся армянскому вандализму, является дворец основателя Карабахского ханства Панахали хана. Этот историко-архитектурный памятник XVIII века – одно из первых имений ханской династии. На территории комплекса расположены исторические памятники, резиденция Панахали хана, гостевой дом, гробницы Мехдигулу хана, Ханоглана, Ибрагим хана, Панахали хана, памятник Хуршидбану Натаван и кладбище. Находящееся недалеко от Ханского дворца кладбище Имарет, где похоронены многие представители династии Карабахских ханов, является свидетелем армянских зверств. После оккупации города Агдам гробница Ибрагимхалил хана и надгробный памятник Хуршидбану Натаван были разрушены армянами.
Согласно соответствующему поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, в комплексе начаты реставрационные работы. 4 октября 2022 года состоялось открытие после реставрации надгробного памятника видной представительнице азербайджанской романтической поэзии XIX века, поэтессе, художнице Хуршидбану Натаван.
В соответствии с первоначальной концепцией комплекс будет состоять из дворца Панахали хана, гробниц, информационного центра и парка карабахских скакунов. Дворец Панахали хана будет восстановлен и станет функционировать как интерактивный музей.
Затем главы государств посмотрели карабахских скакунов.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подарил Президенту Кыргызстана Садыру Жапарову карабахского скакуна.
15:10
Ильхам Алиев открыл гидроэлектростанции «Зангилан» и «Шайыфлы» Открытого акционерного общества «АзерЭнержи»
18 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев открыл гидроэлектростанции «Зангилан» и «Шайыфлы» Открытого акционерного общества...