İlham Əliyev Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının Baş katibini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 2-də Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalamı qəbul edib.
Azərbaycanın İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsi istiqamətində böyük səylər göstərdiyini qeyd edən dövlətimizin başçısı 2020-ci ildə işğaldan azad edilmiş Şuşa şəhərinin “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunduğunu xatırlayaraq bu qərarın bütün İslam dünyasının Azərbaycana göstərdiyi böyük dəstəyin təzahürü olduğunu bildirdi və gələn ay Şuşada təntənəli tədbirlərin keçiriləcəyini məmnunluqla vurğuladı.
Məhəmməd Əbdülsalam Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhərin şeyxi, böyük imam Əhməd Ət-Tayyib həzrətlərinin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Əhməd Ət-Tayyib həzrətlərinə çatdırmağı xahiş etdi.
Qonaq şeyx həzrətlərinin Prezident İlham Əliyevin sülhün bərqərar olması istiqamətində göstərdiyi səyləri yüksək dəyərləndirdiyini vurğuladı. O qeyd etdi ki, müharibədən çıxmış Azərbaycanın dövlət başçısının öz çıxışlarında sülhə çağırışları heyrətamizdir və təsadüfi deyil ki, Prezident İlham Əliyevin saxlanılan şəxslərin mübadiləsi və sülhün bərqərar olunması istiqamətində irəli sürdüyü təşəbbüsdən sonra Müsəlman Ağsaqqalları Şurası bəyanatla çıxış edib.
Dövlətimizin başçısı dedi ki, Azərbaycanın 28 ildən artıq müddətdə Ermənistanın işğalı və hərbi təcavüzü ilə üzləşməsinə baxmayaraq, məhz ölkəmiz 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Ermənistan ilə münasibətlərin normallaşdırılması və Cənubi Qafqazda davamlı sülhün təmin olunması üçün sülh müqaviləsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Prezident İlham Əliyev işğal dövründə Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın maddi-mədəniyyət nümunələrinin, həmçinin İslam dininə aid ibadət ocaqlarının dağıdıldığını, bu xüsusda həmin ərazilərimizdə olan 67 məsciddən 65-nin tamamilə darmadağın edildiyini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Azərbaycanın həyata keçirdiyi bərpa-quruculuq işlərini qeyd etdi.
COP28-də iqlim naminə dini pavilyon təşkil olunduğunu və 4000-dən çox insanın bu pavilyonu ziyarət etdiyini diqqətə çatdıran qonaq qeyd etdi ki, Əl-Əzhərin şeyxi, böyük imam Əhməd Ət-Tayyib həzrətlərinin birbaşa dəstəyi və onun Roma Papası ilə birgə əməkdaşlığı şəraitində COP28-də dünyanın 30-dan çox dini liderinin iştirakı ilə tədbir keçirilib və bu tədbirdə dini liderlər qlobal iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması istiqamətində “Vicdan çağırışı” adlı bəyanat imzalayıblar. O, COP29 çərçivəsində də ev sahibi olaraq Azərbaycanla əməkdaşlıq şəraitində belə bir tədbiri keçirmək niyyətində olduqlarını dedi.
Prezident İlham Əliyev dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində Azərbaycanın mühüm rol oynadığını vurğulayaraq, bu xüsusda Bakıda keçirilən mötəbər tədbirlərə toxundu. Dövlətimizin başçısı yaxın zamanda ICESCO, UNESCO və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının dəstəyi ilə Azərbaycanda Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun yenidən keçiriləcəyini bildirdi. Prezident İlham Əliyev COP29 çərçivəsində də Azərbaycanın dinlərarası dialoqun təşviqinə dəstək verməyə, bunun bir nümunəsi kimi dünya dini liderlərinin görüşünün keçirilməsinə və bu sahədə əməkdaşlığa hazır olduğunu vurğuladı.
Söhbət zamanı İslam dünyasında məzhəblərarası dialoqun vacibliyinə toxunuldu, bu xüsusda Azərbaycanın nümunəsi uğurlu örnək kimi məmnunluqla qeyd olundu.

Ильхам Алиев принял генерального секретаря Мусульманского совета старейшин
2 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял генерального секретаря Мусульманского совета старейшин Мохаммеда Абдельсалама.
Глава государства подчеркнул, что Азербайджан прилагает большие усилия для укрепления исламской солидарности. Напомнив, что освобожденный от оккупации в 2020 году город Шуша был объявлен «Культурной столицей исламского мира», он сказал, что это решение является свидетельством большой поддержки всего исламского мира Азербайджану, и с удовольствием отметил, что в следующем месяце в Шуше пройдут торжественные мероприятия.
Председатель Мусульманского совета старейшин Мохаммед Абдельсалам передал главе нашего государства приветствия шейха Аль-Азхара, верховного имама Его преосвященства Ахмеда Ат-Тайеба.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия Его преосвященству Ахмеду Ат-Тайебу.
Гость подчеркнул, что шейх высоко оценивает усилия Президента Ильхама Алиева по установлению мира. Он отметил, что призывы к миру в выступлениях главы государства Азербайджана, вышедшего из войны, вызывают восхищение, и неслучайно Мусульманский совет старейшин выступил с заявлением после выдвинутой Президентом Ильхамом Алиевым инициативы об обмене задержанными лицами и установлении мира.
Глава государства сказал, что, несмотря на то, что Азербайджан в течение более 28 лет сталкивался с оккупацией и военной агрессией со стороны Армении, именно наша страна после 44-дневной Отечественной войны выступила с инициативой мирного договора для нормализации отношений с Арменией и обеспечения прочного мира на Южном Кавказе. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что в период оккупации Арменией были уничтожены материально-культурные образцы Азербайджана, а также места поклонения, относящиеся к исламской религии, сказал, что 65 из 67 мечетей на этих территориях были полностью разрушены. Глава государства отметил восстановительно-строительные работы, проводимые Азербайджаном на освобожденных от оккупации территориях.
Гость подчеркнул, что на COP28 был организован религиозный павильон по климату, который посетили более 4000 человек. Он отметил, что при непосредственной поддержке шейха Аль-Азхара, верховного имама Его преосвященства Ахмеда Ат-Тайеба и в условиях его сотрудничества с Папой Римским на COP28 состоялось мероприятие с участием более 30 религиозных лидеров мира, на котором они подписали заявление под названием «Зов совести» с целью предотвращения глобального изменения климата. Мохаммед Абдельсалам сказал, что в рамках COP29 они также намерены провести подобное мероприятие в сотрудничестве с Азербайджаном как принимающей стороной.
Подчеркнув, что Азербайджан играет важную роль в продвижении межрелигиозного и межкультурного диалога, Президент Ильхам Алиев в этом контексте коснулся представительных мероприятий, проводимых в Баку. Глава государства сообщил, что в ближайшее время в Азербайджане при поддержке ИСЕСКО, ЮНЕСКО и Альянса цивилизаций ООН вновь пройдет Форум по межкультурному диалогу. Президент Ильхам Алиев отметил, что Азербайджан готов поддержать продвижение межрелигиозного диалога и в рамках COP29, как пример этого провести встречу религиозных лидеров мира и сотрудничать в данной сфере.
В ходе беседы была затронута важность межрелигиозного диалога в исламском мире, в этом контексте в качестве успешного примера с удовлетворением отмечен опыт Азербайджана.