İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 26-da Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edib.
Prezident İlham Əliyev Rəcəb Tayyib Ərdoğanı yubileyi münasibətilə təbrik edib, Türkiyənin rifahı naminə fəaliyyətində yeni uğurlar və möhkəm cansağlığı arzulayıb.
Türkiyə dövlətinin başçısı göstərilən diqqətə və təbrikə görə təşəkkürünü bildirib.
Rəcəb Tayyib Ərdoğan Xocalı soyqırımının ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Prezidentinə və xalqına başsağlığı verib.
Dövlətimizin başçısı başsağlığına görə minnətdarlığını ifadə edib.
Söhbət zamanı İlham Əliyevin prezident seçiləndən sonra ilk rəsmi səfərini Türkiyəyə etməsinin önəmi bir daha qeyd edilərək, bu səfərin əlaqələrimizin daha da möhkəmləndirilməsi işinə töhfə verdiyi vurğulanıb.
Dövlət başçıları Şuşa Bəyannaməsinin əhəmiyyətinə bir daha toxunaraq, bu Bəyannamənin uğurla həyata keçirilməsindən məmnunluqlarını bildiriblər.
Prezident İlham Əliyev və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycan-Türkiyə dostluq, qardaşlıq və müttəfiqlik əlaqələrinin bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə və möhkəmlənəcəyinə əminliklərini bildiriblər, əməkdaşlığın perspektivləri, gələcək təmaslar və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Ильхам Алиев позвонил Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану
26 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев позвонил Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану.
Президент Ильхам Алиев поздравил Реджепа Тайипа Эрдогана с юбилеем, пожелал ему новых успехов в деятельности на благо Турции и крепкого здоровья.
Глава Турецкого государства поблагодарил за проявленное внимание и поздравление.
Реджеп Тайип Эрдоган выразил Президенту и народу Азербайджана соболезнования в связи с годовщиной Ходжалинского геноцида.
Глава нашего государства поблагодарил за соболезнования.
В ходе беседы вновь было отмечено значение того, что после избрания президентом Ильхам Алиев свой первый официальный визит совершил именно в Турцию, подчеркнуто, что этот визит внес вклад в дело дальнейшего укрепления наших связей.
Еще раз коснувшись значения Шушинской декларации, главы государств выразили удовлетворение успешной реализацией этой Декларации.
Президент Ильхам Алиев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган выразили уверенность в том, что азербайджано-турецкие дружественные, братские и союзнические связи будут успешно развиваться и впредь, провели обмен мнениями о перспективах сотрудничества, дальнейших контактах, а также по вопросам, представляющим взаимный интерес.