Müstəqillik Günü haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu
1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Milli Şurası İstiqlal Bəyannaməsini imzalamaqla Azərbaycanın müstəqilliyini dünyaya bəyan etmiş, xalqımızın çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrini davam etdirmişdir. Qısa dövr ərzində Azərbaycanın ilk parlamenti, hökuməti yaradılmış, dövlət atributları təsis olunmuş, sərhədləri müəyyən edilmiş, dövlət quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlər həyata keçirilmiş, Cümhuriyyətin beynəlxalq münasibətlər sisteminin subyekti kimi tanınması, diplomatik müstəvidə milli maraqların qorunması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Yeni fəaliyyətə başlamış parlamentin qəbul etdiyi qanunlar milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsində, ölkədə siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafın təmin olunmasında, demokratik prinsiplərin təsbit edilməsində əsaslı rol oynamışdır. Cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində demokratiya ənənələrinin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir.
1991-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul olunmuşdur. Konstitusiya Aktında 1918-ci il 28 may tarixli İstiqlal Bəyannaməsinə və “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin 1991-ci il 30 avqust tarixli Bəyannaməsinə istinad olunmuş, Azərbaycan Respublikasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğu təsbit edilmişdir. Beləliklə, “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktına əsasən Azərbaycan xalqı 1991-ci il oktyabrın 18-də öz müstəqilliyini bərpa etmişdir.
2021-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30 ili tamam olur. Azərbaycan xalqı 1991-ci ildən sonra ilk dəfə bu bayramı tam fərqli olaraq, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd edir. Bu baxımdan dövlətçilik tariximizdə müstəsna əhəmiyyətli mərhələlərin, xüsusən müstəqilliyin əldə edilməsi və bərpası kimi tarixi günlərin onların mahiyyəti və məzmununa uyğun daha dəqiq ifadə olunması böyük önəm kəsb edir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 94-cü maddəsinin I hissəsinin 1-ci bəndinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi 1918-ci il mayın 28-də İstiqlal Bəyannaməsi ilə Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin elan olunduğunu, 1991-ci il oktyabrın 18-də isə “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı ilə Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa olunduğunu nəzərə alaraq qərara alır:
Maddə 1. Mayın 28-i Müstəqillik Günü elan edilsin.
Maddə 2. Oktyabrın 18-i Müstəqilliyin Bərpası Günü elan edilsin.
Maddə 3. Müstəqillik Günü və Müstəqilliyin Bərpası Günü hər il bayram günləri kimi qeyd edilsin.
Bakı şəhəri, 15 oktyabr 2021-ci il
SƏNƏDLƏR Fərmanlar 01 iyun 2024
14:41
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Sahibkarların mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinin elektrik enerjisi ilə təchizatı prosedurunun sadələşdirilməsi haqqında” 2017-ci il 4 aprel tarixli 1313 nömrəli və “Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin kommunal xidmətlərə qoşulma proseslərinin daha da sadələşdirilməsi haqqında” 2018-ci il 25 dekabr tarixli 434 nömrəli fərmanlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
1. “Sahibkarların mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinin elektrik enerjisi ilə təchizatı prosedurunun sadələşdirilməsi...

Закон Азербайджанской Республики о Дне независимости
Национальный совет Азербайджанской Демократической Республики, подписав 28 мая 1918 года Декларацию независимости, провозгласил на весь мир независимость Азербайджана, продолжил многовековые традиции государственности нашего народа. В короткий срок были созданы первый парламент, правительство Азербайджана, учреждены его государственные атрибуты, определены границы, приняты важные меры в области государственного строительства, предприняты важные шаги, направленные на признание Республики в качестве субъекта системы международных отношений, защиту национальных интересов в дипломатической плоскости. Законы, принятые парламентом, только что приступившим к работе, сыграли основательную роль в укреплении национальной независимости, обеспечении политического, экономического и культурного развития, закреплении демократических принципов в стране. Просуществовавшая всего 23 месяца Азербайджанская Демократическая Республика оказала существенное влияние на формирование демократических традиций на мусульманском Востоке.
18 октября 1991 года был принят Конституционный акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики». В Конституционном акте содержалась ссылка на Декларацию независимости от 28 мая 1918 года и Декларацию Верховного Совета Азербайджанской Республики «О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики» от 30 августа 1991 года, было закреплено, что Азербайджанская Республика является преемницей Азербайджанской Демократической Республики. Таким образом, на основании Конституционного акта «О государственной независимости Азербайджанской Республики» азербайджанский народ 18 октября 1991 года восстановил свою независимость.
18 октября 2021 года исполняется 30 лет со дня восстановления независимости Азербайджанской Республики. Впервые после 1991 года азербайджанский народ отмечает этот праздник совершенно иначе, как народ-победитель, восстановивший свою территориальную целостность. В этом контексте большое значение имеет более точное обозначение исключительно важных этапов в истории нашей государственности, в частности, таких исторических дат, как обретение и восстановление независимости в соответствии с их сущностью и содержанием.
На основании пункта 1 части I статьи 94 Конституции Азербайджанской Республики, Милли Меджлис Азербайджанской Республики, учитывая провозглашение 28 мая 1918 года Декларацией независимости государственной независимости Азербайджанской Республики и восстановление 18 октября 1991 года Конституционным актом «О государственной независимости Азербайджанской Республики» государственной независимости Азербайджанской Республики, постановляет:
Статья 1. Объявить 28 мая Днем независимости.
Статья 2. Объявить 18 октября Днем восстановления независимости.
Статья 3. Ежегодно отмечать День независимости и День восстановления независимости как праздничные дни.
город Баку, 15 октября 2021 года
НОВОСТИ Мероприятия 11 мая 2024
12:05
Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева принимают участие в открытии VII Международного музыкального фестиваля «Харыбюльбюль» в Шуше
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева принимают участие в открытии VII Международного музыкального...