Prezident İlham Əliyev və xanımı, birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Bakı Olimpiya Stadionunun təməli 2011-ci il iyunun 6-da qoyulub. Mərasimdə Prezident İlham Əliyev, FİFA prezidenti Yozef Blatter və UEFA prezidenti Mişel Platini, eləcə də dünya futbol ictimaiyyətinin görkəmli nümayəndələri, federasiya rəhbərləri və futbol veteranları iştirak etmişdilər. Ətrafında ümumilikdə 82 min kvadratmetrlik yaşıllıq sahəsinin salındığı Bakı Olimpiya Stadionu yüksək keyfiyyətlə inşa olunub və artıq istifadəyə hazırdır.
Dövlətimizin başçısı stadionun rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdi.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov görülən işlərlə bağlı dövlətimizin başçısına məlumat verdi. Qeyd edildi ki, təxminən 50 hektar ərazidə tikilən stadionun hündürlüyü 62 metrdir və 6 mərtəbədən ibarətdir. Stadionun sahəsinə 4, tribunalara isə 26 qapıdan giriş var. 68 min tamaşaçı tutumlu stadiona Olimpiya normativlərinə əsasən insanların daha çox piyada və ictimai nəqliyyatla gəlməsi nəzərdə tutulub ki, bunun üçün də ərazidə 3 min 100 yerlik avtomobil parkı inşa edilib.
Sonra Prezident İlham Əliyevə və xanımına Bakı Olimpiya Stadionunun interyerində həyata keçirilən işlərlə bağlı məlumat verildi.
Bildirildi ki, burada işlər artıq başa çatdırılıb. Tikintidə ən müasir avadanlıq və inşaat materiallarından istifadə olunub. Bakı Olimpiya Stadionunda inşaat işlərinin gedişi ilə dəfələrlə tanış olan, tikintinin keyfiyyətlə həyata keçirilməsini diqqət mərkəzində saxlayan Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələrinə müvafiq olaraq bu nəhəng idman qurğusu müasir arxitektura üslubu, xüsusi gözəlliyi ilə seçilir və şəhərimizdə aparılan quruculuq işlərinə bir töhfədir. İlk Avropa Oyunlarına hazırlıq, o cümlədən Bakı Olimpiya Stadionunda inşaat işlərinin gedişi ilə bağlı birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsi fəal iş aparır. Komitə tərəfindən təşkilati işlər yüksək səviyyədə həyata keçirilir. İlk Avropa Oyunlarına hazırlıqla bağlı işlərin beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə vaxtında və yüksək keyfiyyətlə aparılması birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın daim diqqət mərkəzindədir. Avropa Oyunlarının Koordinasiya Komissiyasının müxtəlif vaxtlarda keçirilən iclasları hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə aparılmasında xüsusi önəm daşıyır. İlk Avropa Oyunlarının xaricdə təbliğ olunması işinə də böyük əhəmiyyət verilir. Bununla bağlı Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Avropanın bir sıra ölkələrində keçirilən təntənəli tanıtım mərasimlərinin əhəmiyyəti xüsusi önəm daşıyır.
Diqqətə çatdırıldı ki, beynəlxalq standartlara tam cavab verən stadionda müxtəlif funksiyalı tribunalar, qaçış zolağı və digər infrastruktur yaradılıb. Əsas və köməkçi stadionlardan, həmçinin mexaniki binadan ibarət olan stadionda əlil tamaşaçılar, VVIP, VİP, CIP və media bölmələri inşa olunub. Burada qonaqların rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılıb. Bu stadionda yaradılan şərait təsdiqləyir ki, dünyada idman ölkəsi kimi tanınan, idmana, Olimpiya hərəkatına dəstəyi dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri seçən Azərbaycanda bu cür infrastruktur layihələrinin icrası ölkəmizin gücünü göstərir. İlk Avropa Oyunlarına hazırlığın mühüm mərhələsi olan Bakı Olimpiya Stadionunun inşası bir daha bu mötəbər beynəlxalq idman tədbirinin yüksək səviyyədə baş tutacağına əminlik yaradır.
2015-ci ildə Odlar Yurdu Azərbaycandan start götürəcək Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi ilə bağlı qərar Avropa Olimpiya Komitəsinin Baş Assambleyasının 41-ci sessiyasında qəbul olunub. Ölkəmizin namizədliyi 38 dövlət tərəfindən dəstəklənib. Bu Oyunların Bakıda keçirilməsinə qərar verilməsi təbii ki, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzundan, dünyada formalaşdırdığı müsbət imicdən qaynaqlanır. Birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsinə az vaxt qalmasına baxmayaraq, Azərbaycanda bu mötəbər tədbirə hazırlıqla bağlı işlər yüksək səviyyədə həyata keçirilir. Müxtəlif idman yarışlarının keçirilməsi üçün nəzərdə tutulan Bakı Olimpiya Stadionunun inşası da bu istiqamətdə görülən tədbirlərdən biridir. Çox qısa müddətdə görülən işlər bir daha təsdiqləyir ki, ilk Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi ölkəmizdə yaşanan Olimpiya hərəkatına verilən dəyərin təzahürüdür. Bu hadisə həm də Azərbaycanda idman sahəsində yaşanan inkişaf proseslərinə beynəlxalq miqyasda göstərilən marağın nümunəsidir. Son dərəcə maraqlı, qədim tarixi və zəngin mədəni dəyərləri olan Azərbaycanın Avropanın həyatında baş verəcək ilk belə hadisəyə ev sahibliyi etməsi təbii ki, həm də ölkəmizin son illərdə idman sahəsində qazandığı uğurlardan qaynaqlanır. Təsadüfi deyil ki, 22 illik müstəqilliyi dövründə Azərbaycan atletləri olimpiadalarda 26, Avropa və dünya çempionatlarında isə 2 minə qədər medal qazanıblar. 2015-ci il iyunun 12-dən 28-dək keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarında isə 49 ölkədən 6 mindən artıq atlet idmanın 20 növü üzrə mübarizə aparacaq. İlk Avropa Oyunları Bakıda 21 məkanda keçiriləcək. İlk Avropa Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimlərinin keçiriləcəyi Bakı Olimpiya Stadionunda yaradılan şərait isə bir daha bu idman tədbirinin yüksək səviyyədə təşkil olunacağına təminat verir.

Ильхам Алиев принял участие в открытии Бакинского олимпийского стадиона
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга, председатель Организационного комитета первых Европейских игр Мехрибан Алиева.
Фундамент Бакинского олимпийского стадиона был заложен 6 июня 2011 года. В церемонии принимали участие Президент Ильхам Алиев, президент ФИФА Йозеф Блаттер и президент УЕФА Мишель Платини, а также выдающиеся представители мировой футбольной общественности, руководители федерации и ветераны футбола. Бакинский олимпийский стадион, вокруг которого заложены полосы озеленения общей площадью 82 тысячи квадратных метров, построен с высоким качеством и уже готов к эксплуатации.
Глава государства разрезал ленту в знак открытия стадиона.
Министр молодежи и спорта Азад Рагимов проинформировал главу государства о проделанной работе. Отмечалось, что стадион построен на территории площадью почти 50 гектаров, его высота составляет 62 метра, он состоит из шести ярусов. На территорию стадиона можно попасть с 4-х, а на трибуны – с 26 входов. Предусмотрено, что на стадион вместимостью 68 тысяч зрителей в соответствии с олимпийскими нормативами люди будут приходить, в основном, пешком или приезжать на общественном транспорте, для чего на территории построена стоянка на 3 тысячи 100 автомобилей.
Затем Президент Ильхам Алиев и его супруга были проинформированы о проделанной работе в интерьере Бакинского олимпийского стадиона.
Отмечалось, что работы здесь уже завершены. При строительстве были использованы самое современное оборудование и строительные материалы. В соответствии с поручениями и рекомендациями Президента Ильхама Алиева, который неоднократно знакомился с ходом строительных работ на Бакинском олимпийском стадионе и держал в центре внимания качество строительства, это грандиозное спортивное сооружение отличается современным архитектурным стилем и особой красотой, является вкладом в проводимую в нашем городе созидательную работу. Организационный комитет первых Европейских игр ведет активную работу, связанную с подготовкой к первым Европейским играм, в том числе строительством Бакинского олимпийского стадиона. Организационные работы осуществляются комитетом на высоком уровне. Своевременное и качественное ведение работ, связанных с подготовкой к первым Европейским играм, их соответствие международным стандартам находятся в центре постоянного внимания председателя Организационного комитета первых Европейских игр, первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой. Состоявшиеся в разное время заседания Координационной комиссии Европейских игр имеют особое значение в проведении подготовительной работы на высоком уровне. Также придается большое значение пропаганде первых Европейских игр за рубежом. В этой связи особое значение имеют торжественные церемонии, проводимые в ряде европейских стран при участии первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой.
Было доведено до внимания, что на стадионе, полностью отвечающем международным стандартам, созданы различные функциональные трибуны, беговая дорожка и другая инфраструктура. На стадионе, состоящем из основного и вспомогательного стадионов, а также механического здания, также построены сектора для зрителей-инвалидов, прессы, VVIP-, VIP- и CIP-сектора. Здесь созданы все условия для удобства гостей. Реализация таких инфраструктурных проектов в Азербайджане, который известен в мире как спортивная держава и выбрал поддержку спорта и Олимпийского движения одним из основных направлений своей государственной политики, демонстрирует мощь нашей страны. Строительство Бакинского олимпийского стадиона, являющегося важным этапом подготовки к первым Европейским играм, внушает уверенность в том, что это представительное международное спортивное мероприятие будет проведено на высоком уровне.
Затем было сделано фото на память.
Решение о проведении в Баку первых Европейских игр было принято на 41-й сессии Генеральной Ассамблеи Европейского Олимпийского Комитета. Кандидатура нашей страны была поддержана 38 государствами. Принятие решения о проведении этих игр в Баку вытекало из международного авторитета нашей страны, сформировавшегося в мире ее положительного имиджа. Оно свидетельствует об интересе, который проявляется в международном масштабе к процессам развития в области спорта в Азербайджане. Проведение в Азербайджане – стране с древней историей и богатыми культурными традициями первых Европейских игр также вытекает из успехов, достигнутых нашей страной в последние годы в области спорта. За 22 года независимости азербайджанские атлеты завоевали на Олимпиадах 26, а на чемпионатах мира и Европы – около 2 тысяч медалей. На первых Европейских играх, которые пройдут с 12 по 28 июня 2015 года, более 6 тысяч атлетов из 49 стран будут состязаться в 20 видах спорта. Соревнования будут проходить в Баку на 21 спортивном объекте. Условия, созданные на Бакинском олимпийском стадионе, где состоятся церемонии открытия и закрытия первых Европейских игр, гарантируют, что это спортивное мероприятие будет организовано на высоком уровне.