İlham Əliyev “Şahdağ” qış-yay turizm kompleksinin 1 nömrəli kanat yolunun və xizək enişinin açılışında iştirak edib
29 yanvar 2015, 19:40
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Şahdağ” qış-yay turizm kompleksinin 1 nömrəli kanat yolunun və xizək enişinin açılışında iştirak ediblər.
Dövlət başçısına məlumat verildi ki, kompleksdə inşası nəzərdə tutulan 9 kanat yolundan 7-si artıq hazırdır. Bundan başqa, ümumi uzunluğu 5860 metr olan 4 “xalça cığırı” və ümumi uzunluğu 12 min 430 metr olan 11 dağ xizək enişi inşa olunub. Həmçinin sahəsi 41,5 hektar olan enişlərin süni qarlaşdırma sistemi yaradılıb. Burada qonaqlar və turistlər üçün müxtəlif istirahət guşələri də tikilib.
Dövlət başçısı 1 nömrəli kanat yolunu işə saldı.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva kanat yolunu sınaqdan keçirdilər.
Qeyd edək ki, kanat yollarının çəkilişi qış turizm kompleksinin əsas infrastrukturlarından sayılır və bu işi böyük təcrübəsi olan Avstriya şirkəti həyata keçirir. Beləliklə, “Şahdağ” qış-yay turizm kompleksi qonaqlara il boyu sonsuz həyəcanlı idman və əyləncə növləri təklif edir. Qonaqların burada bənzərsiz təbiət gözəlliyinin mərkəzində, dağ havasının təravətində müxtəlif əyləncə növlərinin əhatəsində olmaq şansı var. Burada xizəklə sürüşmək üçün 19-dan çox yamacın yaradılması planlaşdırılıb.
Xizəksürmə məktəbi müxtəlif kurslar da təklif edir. Kompleksdə hər yaş kateqoriyasından olan insanlara müxtəlif yay əyləncələri də təklif ediləcək. Bölgəni yenidən kəşf etmək istəyənlər, macəra axtarışında olanlar üçün gələcəkdə raftinq, paraşütlə tullanma, qayaya dırmanma, velosipedlə gəzinti, göldə üzgüçülük və başqa idman əyləncələri də təşkil olunacaq. Bundan əlavə, burada böyük qolf sahəsinin, maraqlı aqvaparkların və hovuzların da tikilməsi planlaşdırılıb.

Ильхам Алиев принял участие в открытии канатной дороги номер 1 и горнолыжного спуска зимне-летнего туристического комплекса «Шахдаг»
29 января 2015, 19:40
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии канатной дороги номер 1 и горнолыжного спуска зимне-летнего туристического комплекса «Шахдаг».
Глава государства был проинформирован о том, что из 9 канатных дорог, строительство которых было предусмотрено в комплексе, 7 уже готовы. Кроме того, построены 4 «ковровые дорожки» общей протяженностью 5860 метров и 11 горнолыжных спусков общей протяженностью 12 тысяч 430 метров. Также создана система по производству искусственного снега для спусков площадью 41,5 гектара. Здесь для гостей и туристов построены и различные уголки отдыха.
Глава государства запустил канатную дорогу номер 1.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева испытали канатную дорогу.
Отметим, что канатная дорога считается одной из основных инфраструктур туристического комплекса. Работу по прокладке этих дорог осуществляет австрийская компания, имеющая большую практику в этом деле. Таким образом, зимне-летний туристический комплекс «Шахдаг» в течение всего года предлагает гостям различные виды бесконечно волнующего спорта и развлечений. Гости имеют возможность оказаться здесь среди красот неподражаемой природы, ощутить свежесть горного воздуха, быть в центре различных развлечений. Для спуска на лыжах здесь планируется создать более 19 склонов. Лыжная школа предлагает также различные курсы. В комплексе людям всех возрастных категорий будут предложены также различные летние развлечения. Для желающих вновь открыть регион, искателей приключений в дальнейшем будут организованы рафтинг, прыжки с парашютом, скалолазание, прогулки на велосипеде, плавание в озере и другие спортивные развлечения. Кроме того, здесь планируется построить большое поле для гольфа, интересные аквапарки и бассейны.