İlham Əliyev Bakı Slavyan Universiteti nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksinin əsaslı təmir və yenidənqurma işlərindən sonrakı vəziyyəti ilə tanış olub
13 avqust 2014, 13:00
İlham Əliyev Bakı Slavyan Universiteti nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksinin əsaslı təmir və yenidənqurma  işlərindən sonrakı vəziyyəti ilə tanış olub
Prezident İlham Əliyev Bakı Slavyan Universiteti nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksinin əsaslı təmir və yenidənqurma işlərindən sonrakı vəziyyəti ilə tanış olub.
Bakı və Bakıətrafı qəsəbələrin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlər planına uyğun olaraq ayrı-ayrı təhsil müəssisələrinin əsaslı şəkildə təmir və yenidənqurma işləri ardıcıl olaraq həyata keçirilir. Hər il olduğu kimi, bu il də respublikanın hər yerində mövcud məktəblər təmir edilir, müasir təhsil müəssisələri, yeni tədris korpusları, idman meydançaları, iclas zalları inşa olunaraq ən müasir avadanlıqla təchiz edilir.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbov görülən işlərlə bağlı dövlət başçısına məlumat verdi.
Qeyd edildi ki, Məktəb-Lisey Kompleksi istedadlı və qabiliyyətli uşaqlara qayğının artırılması ilə bağlı Dövlət Proqramına uyğun olaraq 2010-cu ildə Bakı Slavyan Universiteti Humanitar Liseyinin və Bakı şəhər 15 nömrəli tam orta məktəbin bazasında yaradılıb. Kompleksdə minə yaxın şagird təhsil alır. Məktəb-liseydə 33 sinif fəaliyyət göstərir. Təhsil Azərbaycan və rus dillərində həyata keçirilir. Azərbaycan bölməsində 600, rus bölməsində isə 400-dək şagird təhsil alır. Məktəbin binası 1935-ci ildə inşa olunub. Əvvəllər hospital kimi fəaliyyət göstərən bina 1958-ci ildə məktəbə çevrilib. Bu müddət ərzində məktəb binası ilk dəfə olaraq əsaslı şəkildə təmir edilir. Binada bənd-bərkitmə işləri həyata keçirilib.
Yeni dərs ili ərəfəsində təhsil kompleksinin 4800 kvadratmetr ərazisi əsaslı şəkildə yenidən qurulub, lisey ən müasir tədris ləvazimatları və avadanlıqla təchiz edilib. Binanın birinci mərtəbəsində xalqımızın ümummilli lideri, ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsil sahəsində görülən işləri əks etdirən fotostend yaradılıb.
Dövlət başçısı təhsil kompleksinin sinif otaqlarında, fənn kabinetlərində yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Kompleksin istilik və işıqlandırma sistemləri, akt zalı, açıq və örtülü idman meydançaları yüksək standartlara uyğun şəkildə yenidən qurulub. Məktəb-Lisey Kompleksinin həyətyanı sahəsində də abadlıq və quruculuq işləri həyata keçirilib.

Ильхам Алиев ознакомился с состоянием Комплекса школы-лицея при Бакинском славянском университете после капитального ремонта и реконструкции
13 августа 2014, 13:00
Ильхам Алиев ознакомился с состоянием Комплекса школы-лицея при Бакинском славянском  университете после капитального ремонта и реконструкции
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с состоянием Комплекса школы-лицея при Бакинском славянском университете после капитального ремонта и реконструкции.
В соответствии с планом мероприятий, предусмотренных в Государственной программе по социально-экономическому развитию Баку и окрестных поселков, последовательно проводятся капитальный ремонт и реконструкция отдельных учебных заведений. В этом году, как и каждый год, по всей республике ремонтируются школы, строятся современные учебные заведения, новые учебные корпуса, спортивные площадки, залы заседаний, которые оснащаются самым современным оборудованием.
Глава Исполнительной власти города Баку Гаджибала Абуталыбов проинформировал Президента Ильхама Алиева о проделанной работе.
Отмечалось, что Комплекс школы-лицея создан в 2010 году на базе Гуманитарного лицея Бакинского славянского университета и полной средней школы номер 15 города Баку в соответствии с Государственной программой по повышению заботы о талантливых и способных детей. В комплексе учится около тысячи учеников. В школе-лицее действуют 33 класса. Обучение проводится на азербайджанском и русском языках. В азербайджанском секторе учится 600, в русском – около 400 учеников. Здание школы построено в 1935 году. Здание, в котором ранее располагался госпиталь, в 1958 году было отдано под школу. За это время здание школы капитально отремонтировано впервые. В здании осуществлены работы по укреплению фундамента.
Накануне нового учебного года территория учебного комплекса площадью 4800 квадратных метров капитально реконструирована, лицей оснащен самым современным учебным инвентарем и оборудованием. На первом этаже создан фотостенд, отражающий работу в области образования, осуществленную под руководством общенационального лидера нашего народа, великого лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в классах учебного комплекса, предметных кабинетах.
Отопительная и осветительная системы комплекса, актовый зал, открытая и закрытая спортивные площадки реконструированы соответствии с высокими стандартами. Благоустроен также приусадебный участок Комплекса школы-лицея.