İlham Əliyev Böyükşor gölünün və ətraf ərazilərin ekoloji vəziyyətinin kompleks bərpası işləri ilə tanış olub
24 iyul 2014, 13:20
İlham Əliyev Böyükşor gölünün və ətraf  ərazilərin ekoloji vəziyyətinin kompleks bərpası  işləri ilə tanış olub
Prezident İlham Əliyev Böyükşor gölünün və ətraf ərazilərin ekoloji vəziyyətinin kompleks bərpası ilə bağlı görülən işlərlə tanış olub.
İqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayev görülən işlər barədə dövlət başçısına ətraflı məlumat verdi.
Bu layihə Prezidentin 2014-cü il 17 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2014-2016-cı illərdə Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı”na və “Böyükşor gölünün ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, mühafizəsi və istifadəsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanına uyğun olaraq həyata keçirilir. İlk Avropa Oyunlarına aid tədbirlərin böyük əksəriyyəti Böyükşor gölünün şərq sahilində, hazırda tikilməkdə olan Bakı Olimpiya Stadionu kompleksində keçiriləcək. Burada çoxsaylı qonaqların, idmançıların və turistlərin qəbul edilməsi gözlənilir. Bu baxımdan gölün və ətraf ərazilərin ekoloji vəziyyətinin kompleks bərpası və Böyükşor bulvarının yaradılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edildi ki, gölün ekoloji bərpası layihəsi iki mərhələdə həyata keçiriləcək. 2014-2015-ci illəri əhatə edən birinci mərhələdə işlər uğurla davam etdirilir. Gölün Olimpiya Stadionunun yaxınlığında yerləşən 300 hektara yaxın ərazisi bərpa olunur. Bu mərhələdə gölün şimal hissəsinin tarixən neftlə çirklənmiş sahəsinin bənd vasitəsilə sahil xəttindən ayrılması nəzərdə tutulurdu. Artıq bəndləmə işləri yekunlaşıb. Bununla da neftin, çirklənmiş suyun və üzən tullantıların axınının qarşısı alınıb.
Göl üzərində ərazinin qərb sərhədini müəyyən edən səkkiz xətli magistral şose şəklində layihələndirilmiş bənd bir tərəfdən Ziya Bünyadov prospekti, digər tərəfdən Balaxanı-Binəqədi yolu ilə birləşdiriləcək. Bu da öz növbəsində, şəhərin yol infrastrukturuna düşən yükü azaldacaq. Torpaq bəndin inşası cədvəl üzrə davam etdirilir və işlərin növbəti ilin ilk rübündə başa çatdırılması planlaşdırılır. Eyni zamanda yüz ildən artıq müddətdə göl dibinə yığılmış çirkli çöküntülərin çıxarılması və zərərsizləşdirilməsi işləri görülür. Layihə üzrə ilkin mərhələdə 2,8 milyon kubmetr həcmində çöküntünün 100 min kubmetrdən çoxu təmizlənib. Gölün mühafizə zonası da daxil olmaqla, ciddi mühafizə işi təşkil edilib, göl və sahil xətlərinin məişət və tikinti tullantıları ilə çirklənməsinin qarşısı tamamilə alınıb. Böyükşor gölünün cənub sahilində geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılır, 16 hektara yaxın ərazidə park və yaşıllıq salınır. Gələn ilin birinci yarısında şərq sahil xətti boyunca Böyükşor bulvarının bir kilometrədək hissəsi salınacaq və buradan stadion ərazisinə keçid təmin olunacaq.
Bildirildi ki, Böyükşor gölünün tam bərpası üzrə ikinci mərhələ 2015-2020-ci illəri əhatə edəcək. Bununla da göl öz təbii tarixi məcrasına qaytarılacaq, su səviyyəsi tənzimlənəcək və ekosistem bərpa olunacaq. Beynəlxalq ekspertlərin qiymətləndirmələrinə əsasən Böyükşor gölü dünyada ən mürəkkəb çirklənmiş göllərdən hesab edilir. Qısa müddətdə görülmüş işlər nəticəsində suyun keyfiyyət göstəricilərinin dinamikası müsbətə doğru dəyişib.
Prezident İlham Əliyev layihənin ekoloji əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdi, müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verdi.

Ильхам Алиев ознакомился с работами по комплексному восстановлению экологического состояния озера Беюкшор и прилегающих к нему территорий
24 июля 2014, 13:20
Президент Ильхам Алиев ознакомился с работами по комплексному восстановлению экологического состояния озера Беюкшор и прилегающих к нему территорий.
Министр экономики и промышленности Шахин Мустафаев обстоятельно проинформировал главу государству о проделанной работе.
Данный проект реализуется в соответствии с «Государственной программой социально-экономического развития города Баку и его поселков в 2014 -2016 годах», утвержденной Распоряжением Президента от 17 января 2014 года, и его Указом «О дополнительных мерах по улучшению экологического состояния, охране и использованию озера Беюкшор». Подавляющее большинство мероприятий, связанных с первыми Европейскими играми, будет проводиться на восточном берегу озера Беюкшор, в строящемся в настоящее время комплексе Бакинского Олимпийского стадиона. Здесь ожидается прием многочисленных гостей, спортсменов и туристов. В этой точки зрения особое значение представляют комплексное восстановление экологического состояния озера и прилегающих к нему территорий и создание Беюкшорского бульвара.
Было отмечено, что проект экологического восстановления озера будет реализован в два этапа. Работы по первому этапу, охватывающему 2014-2015-е годы, успешно продолжаются. Идет восстановление около 300 гектаров площади озера недалеко от Олимпийского стадиона. На этом этапе предусматривалось отделение исторически загрязненного нефтью участка северной части озера от береговой линии посредством плотины.
Работы по созданию плотины уже завершились. Тем самым прегражден путь потоку нефти, загрязненной воде и плавающим отходам.
Плотина, устанавливающая западную границу озера и спроектированная в виде восьмиполосного магистрального шоссе, будет соединена с одной стороны с проспектом Зии Буниятова, а с другой - дорогой Балаханы-Бинагади. А это, в свою очередь, сократит нагрузку на дорожную инфраструктуру города. Строительство земляной плотины продолжается по графику, работы планируется завершить в первом квартале следующего года. Одновременно идут работы по извлечению и обезвреживанию загрязненных отложений, скопившихся на дне озера на протяжении более ста лет. Согласно проекту, на первоначальном этапе из 2,8 миллиона кубометров отложений очищено более 100 тысяч. Организована серьезная охранная работа, включая охранную зону озера, полностью предотвращено загрязнение озера и береговых линий бытовыми и строительными отходами. На южном берегу озера Беюкшор осуществляется широкомасштабная работа по благоустройству, на территории около 16 гектаров создается парк, проводится озеленение. В первой половине следующего года вдоль восточной береговой линии будет проложена часть Беюкшорского бульвара протяженностью около одного километра, откуда предусмотрен переход на территорию стадиона.
Было отмечено, что второй этап полного восстановления озера Беюкшор охватит 2015-2020-е годы. Таким образом, озеро будет возвращено в естественное историческое русло, уровень воды будет отрегулирован, а экосистема – восстановлена. По оценке международных экспертов, озеро Беюкшор считается одним из самых сложно загрязненных озер в мире. В результате проделанных за короткое время работ динамика показателей качества воды изменилась в позитивную сторону.
Президент Ильхам Алиев высоко оценил экологическое значение проекта, дал соответствующие поручения и рекомендации.