İlham Əliyev Avropa İttifaqının “Şərq tərəfdaşlığı” Proqramının növbəti Sammitində iştirak etmişdir
Çex Respublikasının paytaxtı Praqa şəhərində Avropa İttifaqının “Şərq tərəfdaşlığı” Proqramının növbəti Sammiti işə başlamışdır.
Bu Sammit “Şərq tərəfdaşlığı”nın 2009-cu ildə keçirilmiş Praqa Sammitinin beşinci ildönümünə həsr olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Sammitdə iştirak etmişdir.
Sammit Praqa qəsrində dövlət və hökumət başçılarının rəsmi qarşılanma mərasimi ilə başladı.
İştirakçı ölkələrin dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda dövlət və hökumət başçılarının şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Çexiya Prezidenti Miloş Zeman Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi qarşıladı.
Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndi.
Sonra dövlət və hökumət başçıları birgə foto çəkdirdilər.
Daha sonra Sammitin birinci iclası keçirildi.
Prezident İlham Əliyev iclasda iştirak etdi.
Çex Respublikasının Prezidenti Miloş Zeman Sammiti açaraq iştirakçı ölkələrin dövlət və hökumət başçılarını salamladı. O, “Şərq tərəfdaşlığı” Proqramının ötən beş ildə böyük inkişaf yolu keçdiyini dedi, bu istiqamətdə görülən tədbirlərin iştirakçı ölkələri Avropa dəyərlərinə və meyarlarına daha da yaxınlaşdırdığını vurğuladı.
Çexiya dövlətinin başçısı qarşıda duran vəzifələrdən danışarkən əmin olduğunu bildirdi ki, ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlıq əlaqələri bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.
Avropa İttifaqının genişlənmə və Avropa qonşuluq siyasəti üzrə komissarı Ştefan Füle “Şərq tərəfdaşlığı” Proqramının beşinci ildönümü münasibətilə təbriklərini çatdırdı. Komissar bu görüşün 2013-cü ildə Vilnüsdə keçirilmiş “Şərq tərəfdaşlığı” Sammiti ilə gələn il Riqada təşkil ediləcək növbəti Zirvə görüşü arasında bir bağlantı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra müzakirələr başladı.
“Şərq tərəfdaşlığı” Proqramı Avropa İttifaqının yeni layihələrindən biri hesab olunur. Proqram 2008-ci ilin mayında Avropa İttifaqının üzvləri olan Polşa və İsveç tərəfindən irəli sürülmüşdür. Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, Moldova, Ukrayna və Ermənistanı əhatə edən “Şərq tərəfdaşlığı” Avropa İttifaqının qonşuluq siyasəti çərçivəsində MDB dövlətləri ilə münasibətlərin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş təşəbbüsüdür. Bu proqram Avropa İttifaqına daha da yaxınlaşmağı, sabitlik, yaxşı idarəçilik və iqtisadi inkişafı təşviq etməyi nəzərdə tutur, demokratiya, qanunun aliliyi, insan hüquqlarına və əsas azadlıqlara hörmət, bazar iqtisadiyyatı və davamlı inkişaf kimi ümumi dəyərlərə əsaslanır.
“Şərq tərəfdaşlığı” Sammiti ilk dəfə 2009-cu ilin mayında Praqada keçirilmişdir. İkinci Sammit 2011-ci ilin sentyabrında Varşavada, üçüncüsü isə ötən ilin noyabrında Vilnüsdə təşkil edilmişdir.
Aprelin 24-də Çex Respublikasının Prezidenti Miloş Zemanın adından “Şərq tərəfdaşlığı” Proqramının qəbul edilməsinin beş illiyinə həsr olunmuş Sammitdə iştirak etmək üçün Praqada səfərdə olan dövlət və hökumət başçılarının şərəfinə nahar verilmişdir.

Ильхам Алиев принял участие в саммите программы Европейского Союза «Восточное партнерство»
В столице Чешской Республики Праге приступил к работе очередной саммит программы Европейского Союза «Восточное партнерство».
Этот саммит посвящен пятой годовщине состоявшегося в 2009 году Пражского саммита «Восточного партнерства».
В саммите принял участие Президент Ильхам Алиев.
Саммит начался с церемонии официальной встречи глав государств и правительств в Пражском Граде.
На площади, где развевались государственные флаги стран-участниц, в честь глав государств и правительств был выстроен почетный караул.
Президент Чехии Милош Земан встретил Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики.
Затем главы государств и правительств сфотографировались для совместного фото.
После этого состоялось первое заседание саммита.
В заседании принял участие Президент Ильхам Алиев.
Открывая саммит, Президент Чешской Республики Милош Земан поприветствовал глав государств и правительств стран-участниц. Он сказал, что за минувшие пять лет программа «Восточное партнерство» прошла большой путь развития, подчеркнул, что принятые в этом направлении меры еще больше приблизили страны-участницы к европейским ценностям и критериям.
Говоря о предстоящих задачах, глава государства Чехии выразил уверенность в том, что сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах будет продолжаться и впредь.
Комиссар Европейского Союза по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле передал свои поздравления по случаю пятой годовщины программы «Восточное партнерство». Комиссар подчеркнул, что эта встреча является связующим звеном между состоявшимся в 2013 году в Вильнюсе саммитом «Восточного партнерства» и очередным саммитом, который будет организован в следующем году в Риге.
Затем начались обсуждения.
Программа «Восточное партнерство» считается одним из новых проектов Европейского Союза. Программа была выдвинута в мае 2008 года членами Европейского Союза – Польшей и Швецией. «Восточное партнерство», охватывающее Азербайджан, Беларусь, Грузию, Молдову, Украину и Армению, - это инициатива в рамках политики соседства Европейского Союза, направленная на улучшение отношений с государствами СНГ. Данная программа предусматривает дальнейшее сближение с Европейским Союзом, поощрение стабильности, эффективного управления и экономического развития, опирается на такие общие ценности, как демократия, верховенство закона, уважение к правам и основным свободам человека, рыночная экономика и устойчивое развитие.
Первый саммит «Восточного партнерства» состоялся в мае 2009 года в Праге. Второй саммит был организован в сентябре 2011 года в Варшаве, а третий – в ноябре прошлого года в Вильнюсе.
24 апреля от имени Президента Чешской Республики Милоша Земана был дан обед в честь глав государств и правительств, находящихся с визитом в Праге для участия в саммите, посвященном пятой годовщине принятия программы «Восточное партнерство».